Çamaşır Yıkama İşlemleri

  • Çamaşır yıkama esnasında çamaşırları kuralına uygun ayırdıktan sonra makinenin programını doğru bir şekilde ayarlamak gerekir. Makine üzerinde belirlenen program ile yıkanacak olan çamaşırın cinsinin aynı olması gerekir. Bu çamaşırların istenen şekilde temizlenerek çıkması için önemlidir.
  • Ayrıca kullanılacak deterjan ve yumuşatıcılar üzerinde belirtildiği kadar konmalıdır. Çünkü günümüzde satılan deterjanlar çok kuvvetlidir. Fazla miktarda atılması, giysilerin zaman içerisinde solmasına ve deformasyona uğramasına neden olacaktır. Yumuşatıcılar ise giysileri yumuşatırken diğer taraftan da kumaşlarının incelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekmektedir.
  • Çamaşırların yıkanma işlemi sonrasında sıkma işleminde devrini çok fazla arttırmamak gerekir. Bu durum çamaşırların aşırı kırışmasına neden olacaktır.
  • Çamaşırlar yıkanırken suyun sıcaklığı da en az deterjan ve sıkma işlemi kadar önem taşımaktadır. Sıcaklığın çok aşırı sıcak olması bazı giysilerin deformasyonuna ve aşırı kırışmasına, diğer taraftan ise suyun sıcaklığının az olması ise kirin ve lekelerin çıkmamasına neden olacaktır.

Bunların hepsi bilinmesi gereken noktalar fakat mecbur kalıpta giysilerin çamaşır yıkama şirketleri tarafından yıkanması gerekirse o zaman giysiler ile ilgili tüm özelliklerin dile getirilmesi gerekir.